Kadınca Sohbet Hem tansiyonu yükselten hem de kilo aldıran en sakıncalı besinler

1 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

ABONE OL

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, yüksek tansiyonunun önlenmesi için DASH diyetini geliştirmiştir. DASH diyeti, kan basıncını düşürmekte olumlu etkileri olan potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi minerallerden ve protein ve posadan zengin bir diyettir

Bu diyet, sebze ve meyveler, tam tahıllar, yağsız veya az yağlı süt ürünleri ile balık, tavuk gibi beyaz etler, kuru baklagiller ve sert kabuklu yemişler ile bitkisel sıvı yağların tercih edildiği bir örüntüden oluşur.

Doymuş yağ ve şeker içeriği yüksek besinlerin tüketimi sınırlandırılır. Ayrıca günlük sodyum alımı en fazla 2.3 gramdır.

Uygun kalori kısıtlaması ile yapılan DASH diyeti harikalar yaratabilir

Uygun kalori kısıtlaması ile yapılan DASH diyeti harikalar yaratabilir

144 obez veya aşırı kilolu hipertansif hasta üzerinde gerçekleştirilen önemli bir randomize kontrollü çalışmada katılımcılar, düşük kalorili DASH diyeti; tek başına DASH diyeti veya tek başına normal diyete tabii tutuldu.

4 ay sonunda düşük kalorili DASH diyeti ile kilo kaybı sağlanan grupta, kan basıncında da büyük ve önemli bir azalma elde edildi.

Miktarlar bireysel özelliklere göre değişebileceği gibi ortalama olarak günlük olarak tam tahıllardan 4-5 porsiyon, sebze ve meyvelerden 3-4 porsiyon, yağsız veya az yağlı süt ürünlerinden 2-3 porsiyon ve haftalık olarak yağsız et/balık/tavuktan 3 porsiyon, sert kabuklu kuru yemişler, yağlı tohumlar ve kuru baklagillerden 4-5 porsiyon olacak şekilde tüketerek sağlıklı kilo kaybı sağlayabilir, kan basıncınızı dengeleyebilirsiniz.

Bu besinlere dikkat

Bu besinlere dikkat!

Öyle besinler var ki bunlara özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. İşte hem tansiyonu yükselten hem de kilo aldıran o besinler…

Yüksek tuz veya sodyum içeren gıdalar

Yüksek tuz veya sodyum içeren gıdalar

Tuzdaki sodyum kandaki sıvı dengesine etkisiyle yüksek tansiyona neden olur.

Yemeklere eklediğiniz tuzun miktarını azaltmanın yanında turşu, salam-sosis gibi şarküteri ürünleri, hazır çorbalar, paketli ve işlenmiş gıdalar gibi yüksek miktarda tuz içeren besinlerin tüketimini sınırlamalısınız.

Şeker ve şekerli besinler

Şeker ve şekerli besinler

Şeker ve şekerli besinler hem direkt olarak kan basıncına etki ediyor hem de obeziteye sebep oluyor.

Trans yağ ve doymuş yağdan zengin yiyecekler

Trans yağ ve doymuş yağdan zengin yiyecekler

Paketli ve işlenmiş besinlerin içerisinde bulunan trans yağlar kötü kolesterolü yükseltir, iyi kolesterolü ise düşürür. Bu da hipertansiyon riskini artırır.

Aynı zamanda tam yağlı süt ürünleri, krema, tavuk derisi, kırmızı et, tereyağı gibi doymuş yağ içeren gıdaların aşırı tüketimi de kötü kolesterolü yükseltir.

Tansiyon veya kilo probleminiz var ve alkol tüketiyorsanız tüketim miktarı ile sıklığını azaltmanızda fayda var.

Asitli içecekler

Asitli içecekler

İçeriğinde bulunan hem yüksek oranda şeker hem de meyan kökünden dolayı vücutta sodyumun tutulmasına neden olarak kan basıncını yükseltici etki gösterir ve kilo artışına neden olur.

sizlere www.balimsohbet.net farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/balsohbet/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678