Balim Güncel Gece İdrar Kaçırmanın Tanımı Nedir, Nedenleri Nasıl Araştırılır?

1 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Gece enürezis veya yatak ıslatma, çocukların genellikle dışarı çıktığı yaygın bir durumdur. Ebeveynlere basit davranış stratejileri konusunda tavsiye genellikle ilk adımdır. Destekli yatak alarmlarının kullanılması, uzun vadeli başarı için en iyi şansı sunar. Ara sıra, kısa süreli desmopressin kullanımı da tartışılmaktadır. Gece idrar kaçırmanın nedenleri araştırılırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmesi gereken hususlar […]

Gece enürezis veya yatak ıslatma, çocukların genellikle dışarı çıktığı yaygın bir durumdur. Ebeveynlere basit davranış stratejileri konusunda tavsiye genellikle ilk adımdır. Destekli yatak alarmlarının kullanılması, uzun vadeli başarı için en iyi şansı sunar. Ara sıra, kısa süreli desmopressin kullanımı da tartışılmaktadır.
Gece idrar kaçırmanın nedenleri araştırılırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;
o Yatak ıslatma hangi yaşta anormaldir?
o Normalde idrar kaçırma neye bağlıdır?
o Herhangi bir tetkike ihtiyaç var mı?
o Ebeveynlere ne tavsiye verebilir?
o Ne zaman uzmana başvurulmalıdır?
o Hangi ilaçsız tedaviler önerilmelidir?
o Hangi ilaçlar tavsiye edilir?

Yatak Islatmanın Tanımı

Birincil nokturnal enürezis, altı ay boyunca geceleri asla sürekli olarak kurumamış bir çocukta yatak ıslatmadır.
İkincil noktürnal enürezis, daha önce en az altı aylık kuruluk dönemi geçirmiş bir çocukta yatak ıslatmadır.
Yatak ıslatma, etkilenen bireyler ve aileleri üzerinde önemli bir stres yaratabilir. Bu makale esas olarak çocukları hedeflese de, hala yatak ıslatmakta olan ergenler ve yetişkinler için benzer ilkeler geçerlidir.

Yatak Islatma Hangi Yaşta Anormaldir?

Gece İdrar Kaçırmanın Tanımı Nedir, Nedenleri Nasıl Araştırılır?Uluslararası Çocuk Kontinans Topluluğu, gece enürezisini şu şekilde tanımlar:
o Ayda iki veya daha fazla yatak ıslatma vakası olan beş ila altı yaşındaki bir çocuk
o Ayda bir veya daha fazla yatak ıslatma vakası olan altı yaşından büyük bir çocuk
Bununla birlikte, çoğu yönetim stratejisi, yatak ıslatmanın genellikle hem çocuk hem de ailesi tarafından bir sorun olarak görüldüğü zaman olduğundan, yedi yaş ve üstü çocukları hedef alır. Yatak ıslatma yaygındır ancak yaşla birlikte azalır. Yaklaşık olarak şunları etkiler:
o 5 yaşındakilerin % 15’i
o 10 yaşındakilerin % 5’i
o 15 yaşındakilerin % 2’si
o Yetişkinlerin % 1’i
Her yıl etkilenen çocukların yaklaşık % 15’inde kendiliğinden remisyon görülür ve ailede gece idrar kaçırma öyküsü varsa ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, en sık yatak ıslatan çocukların problemi sürdürme olasılığının daha yüksek olduğunu bulunmuştur.
Gece enürezisi olan çocuğu olan ebeveynlerin yarısından daha azının sorunla ilgili olarak doktorlarına danıştıkları düşünülmektedir.

Yatak Islatma Nedenleri

Gece idrar kaçırmanın kesin nedeni bilinmemektedir. Muhtemelen çok faktörlü bir nörogelişimsel problem gibi görünüyor. Hastalar ve ebeveynlerle yapılan görüşmeler şunlara odaklanabilir:
o Uyku poliüri
o Azaltılmış gece mesane kapasitesi
o Uykudan uyanma eksikliği
o Psikososyal faktörler
o Genetik
Uyku poliüri
Gece İdrar Kaçırmanın Tanımı Nedir, Nedenleri Nasıl Araştırılır?Gece poliüri, yatak ıslatan çocukların yaklaşık% 70’inde ortaya çıkan antidiüretik hormon (ADH) sekresyonunun düzensiz bir sirkadiyen ritminden kaynaklanabilir. Vazopressin olarak da bilinen ADH, arka hipofizden salgılanan bir peptiddir ve idrar üretiminin kontrolünde anahtar rol oynar. Genellikle idrarı konsantre etmek için gece boyunca ADH salgılanması artar ve bu da düşük hacimlerde idrar üretilmesine yardım
Azaltılan gece mesane kapasitesi
Yakın zamanda yapılan bir Çin çalışması, gece enürezisi olan 500 çocuğun ultrason muayenesini içeriyordu ve gece enürezisi olan çocukların yaklaşık% 40’ında fonksiyonel mesane kapasitesinin azaldığını gösterdi.
Uykudan uyanma eksikliği
Uyku ve uyarılma, enürezis patofizyolojisinde en az anlaşılan faktörlerden biridir. Birçok anne-baba, yatak ıslatan çocuklarının “derin uyuyan” olduğunu söyleyecektir. EEG analizi kullanan bir 1999 çalışması, enürezisli çocuklarda hem daha derin uykunun hem de bozulmuş uyarılmanın daha yaygın olduğunu, 7 ancak diğer çalışmaların çelişkili sonuçları olduğunu ortaya koymuştur.
Psikososyal faktörler
Psikolojik sorunlar nadiren birincil gece idrar kaçırmanın nedenidir ancak alay, zorbalık veya cezalandırma bunun sonucu olabilir. İkincil noktürnal enürezisin, ebeveynlerin ayrılması, ailede yeni bir bebek, hastalık veya okuldaki sorunlar gibi psikososyal bir stres faktörüne bağlı olması daha olasıdır.
Genetik
Primer gece enürezisin etiyolojisinde genetik faktörler güçlü bir şekilde rol oynamaktadır, bu nedenle ailede yatak ıslatma öyküsü almak faydalı olacaktır. Yatak ıslatan çocukların yaklaşık % 70’inin, kuruması geç kalmış bir kardeşi veya ebeveyni vardır. Ebeveynlerinden biri enürezisi olan çocuklarda % 44 gece idrar kaçırma riski, iki ebeveyni etkilenenlerde ise % 77 risk vardır. Çoğu kalıtımsal noktürnal enürezis, yüksek penetrans (% 90) ile otozomal dominant bir bulaşma modu sergiler. Bununla birlikte, tüm vakaların üçte biri sporadiktir ve sporadik ve ailesel formlar arasındaki fark bilinmemektedir.

Yatak Islatmanın Ayırıcı Tanısı

Bir çocuk yatak ıslatma ile başvurduğunda, gündüz semptomlarının varlığını araştırın; bu, yatak ıslatmanın diğer nedenlere ikincil olduğunu gösterebilir.
o İYE ve diğer akut hastalıklar, daha önce kuru olan bir kişide kısa süreli yatak ıslatmaya neden olabilir.
o Diabetes mellitus, diabetes insipidus veya böbrek yetmezliği yatak ıslatmaya neden olabilir ancak genellikle gündüz poliüri, aşırı susama gibi başka semptomlar da vardır.
o Kronik kabızlık mesane dengesizliğine neden olabilir, dikkatli bir bağırsak modeli geçmişi gereklidir.
o Mesane dengesizliği gündüz ve gece inkontinansa neden olabilir.
o Kafeinli içecekler mesaneyi tahriş edebilir.

Yatak Islatmanın Nedenlerinin Araştırması

Gece İdrar Kaçırmanın Tanımı Nedir, Nedenleri Nasıl Araştırılır?Yatak ıslatmada zmanın belirlenmesi önemlidir. Ayrıca tanı koyarken şunlar önemlidir;
o Gece enürezisi olan çocuklar (çoğunluk) ile gündüz de enürezis atakları olan çocuklar arasında ayrım yapılmalıdır.
o Birincil ve ikincil gece enürezisi arasında ayrım yapılmalıdır.
o İdrar yapma şeklini, geçen hafta veya aydaki kuru gecelerin sayısını, yatmadan önce sıvı alımını, yatmadan önce kafein alımını (örneğin çay, kahve, kola, çikolata) sorulmalıdır.
o Çocuğun tuvalete gidebilmesi, tuvalete giden yolu görmek için ışığa ihtiyacı var mı, gece korkuları gibi pratik konular tartışılmalıdır.
o Evde, okulda veya arkadaşlarıyla olası stres faktörlerini sorulmalıdır.
o Cezalar ve ödüller de dahil olmak üzere halihazırda denenmiş olanları tartışılmalıdır.
o Önceki İYE’ler gibi önceki tıbbi geçmişi öğrenilmelidir.
Gece enürezisi olan bir çocukta karın, perine, omurga ve sinir sistemi muayenesi normaldir. Bulunan herhangi bir anormallik ek soruşturmaya yol açacaktır. Anatomik anormallikleri dışlamak için böbreklerin ve idrar yollarının ultrason muayenesi, yalnızca gün içinde ıslak olan çocuklarda, İYE sonrası veya gece idrar kaçırmanın tedaviye yanıt vermediği durumlarda önerilir. İdrar çubuğu ve kültürle inceleme yardımcı olabilir. Bununla birlikte, özgül ağırlığı kontrol etmek genellikle değildir.

Kaynakça:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3348193/
www.paediatrics.org.nz

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

sizlere www.balimsohbet.net farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Hazan Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/balsohbet/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678