Kadınca Sohbet D vitamini, koronavirüse yakalanma riskini azaltıyor

1 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

D vitamini eksikliğini önlemek COVİD-19’a bağlı ölümleri ve komplikasyonlarını yarı yarıya azaltabiliyor. Bugüne kadar yapılan çok sayıda bilimsel çalışmalara göre koronavirüs ile D vitamini arasında bir ilişki olduğu biliniyor.

Çok sayıda bilimsel çalışmanın yeterli D vitamin seviyelerinin solunum yolu enfeksiyonlarının önlenebilmesi ve ayrıca viral enfeksiyon riskini azaltılabileceğini desteklediğini ifade eden Dr. Yüksel Büküşoğlu, D vitamininin vücutta virüse karşı bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini ve bağışıklık sistemini düzenleyici savunma etkileri bulunduğunu söyledi. İşte Dr. Büküşoğlu’nun konu hakkında açıklamaları.

Yeterli D vitamini, bağışıklığı güçlendiriyor

Yapılan çalışmalara göre;

– Koronavirüs hastalarının yüzde 80’inde D vitamini eksikliği var.

– Yeterli D vitamini seviyesine sahip kişilerin şiddetli koronavirüs hastalığına yakalanma riski yüzde 75’e kadar azaltabiliyor.

– D vitaminin eksikliğini önlemek koronavirüse bağlı ölümleri ve buna bağlı komplikasyonları yarı yarıya azaltabiliyor.

– D vitamini seviyesinin yeterli olması şiddetli corona virüs enfeksiyonu nedeniyle yoğun bakıma olan ihtiyacı 25 kat azaltabiliyor.

Koronavirüs enfeksiyonunda yeterli seviyede D vitamini bağışıklık sistemini modüle ederek bu yolla virüsten temizlenmeyi artırırken, şiddetli sitokin fırtınasına neden olan inflamatuar yanıtları da önlemektedir. Ayrıca D vitamininin vücutta çinko metabolizmasını da etkileyerek koronavirüslerin çoğalma hızını azaltıp, virüsten temizlenmeyi arttırdığı bilinmektedir. Yani sonuçta, yeterli D vitamini seviyelerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, COVİD-19 enfeksiyonu ve virüsün bulaşmasını engelleyebileceği düşünülmektedir. Son olarak dünyanın en saygın tıp dergilerinden biri olan JAMA’da yayınlanan bir bilimsel çalışmada vücutta yeterli D vitamini seviyelerinin COVID-19’u önlemek veya olası bir şekilde tedavi edebilmek için potansiyel bir tedavi stratejisi olarak düşünülmesi gerektiğini ileri sürmektedir.

Hangi D vitamini seviyesinin faydalı olduğunu, hangi seviyenin ise çok zararlı olabileceğini bilmek burada çok önemli. Vücutta D vitamini seviyesinin 150 ng/ml üstünün tamamen toksik, yani zararlı olduğunu bilmek gerekiyor. Ancak kanda 60-100 ng/ml arası seviyeler ise çok yararlı. Yani doktorunuza danışmadan D vitamini almanızın son derece toksik yani zararlı olabileceğini bilmeniz gerekiyor. Doktorunuza danışarak, D vitamini seviyesini ölçtürerek, onun tavsiyesi ile gerekirse D vitamini takviyesi almak gerekiyor.

Koronavirüsün neden olduğu komplikasyonları önlemek için vücutta D vitamini eksikliğini gidermenin yanı sıra bağırsak florasının da mutlaka sağlıklı olmasının gerektiğini; bu amaçla kefir, ev yapımı yoğurt, turşu gibi fermente gıdalar, çinko ve selenyumdan zengin besinlerle beslenmenin de çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

sizlere www.balimsohbet.net farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/balsohbet/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678